wtorek, 25 marca 2008

K2 - Intro

Witam na moim blogu! To pierwszy post :)

Jakiś czas temu natrafiłem w sieci na opis transceivera K2 firmy Elecraft oraz porównanie jego parametrów z innymi, najlepszymi fabrycznymi trx'ami takich firm jak Yaesu, Icom, Ten Tec, Kenwood. Okazało się, że K2 pod względem parametrów technicznych czesto przewyższa topowe produkty wymienionych producentów. Moje zdziwienie urosło gdy przeczytałem, że urządzenie to jest sprzedawane przez producenta w formie kitu do samodzielnego złożenia, a sięgneło zenitu jak doczytałem, że, że każdy, nawet mało doświadczony hobbysta potrafiący sprawnie lutować elementy i dysponujący jedynie prostym multimetrem jest w stanie go samodzielnie uruchomić!

Od tego czasu zacząłem wyszukiwać wszelkie dostępne informacje dotyczące samej budowy (pełne instrukcje dostępne są na stronie www.elecraft.com), jak również opinie użytkowników (np. www.eham.net/reviews/) oraz testy i dalsze porównania. Im więcej czytałem, tym bardziej potwierdzały się znalezione na początku informacje. Transceiver nie jest trudno złożyć i prawidłowo zestroić. Pomaga w tym zastosowana technika mikroprocesorowa oraz programy komputerowe. Instrukcja napisana jest rewelacyjnie, krok po kroku, z najdrobniejszymi szczegółami prowadzi przez poszczególne etapy montażu i uruchamiania. W każdej chwili możemy skorzystać z pomocy Elecrafta, licznego grona użytkowników K2 na prowadzonej liście mailingowej lub przeszukać dostępne archium postów grupy i FAQ (najczęściej zadawane pytania). Potwierdzają się również świetne parametry urządzenia.

K2 zapewnia wszystkie funkcje jakich potrzebujemy, a przy tym ma konstrukcję modułową. Oznacza to, że możemy go złożyć na początku w podstawowej wersji (pasma 80-10m, emisja cw, moc wyjściowa 10-12W), a później dopiero rozbudowywać o dodatkowe moduły takie jak : pasmo 160m i drugie wyjście antenowe, moduł emisji SSB, noise blanker, wewnętrzny akumulator do pracy portable, a nawet automatyczny tuner antenowy, wzmacniacz 100W, czy moduł filtrów DSP! Zresztą o bardzo ciekawych funkcjach K2 (m.in. pełne QSK, regulowany filtr 200-2000Hz, keyer elektroniczny z pamięciami, VFO A/B z pamięciami, ...) można by pisać bardzo długo.

Świadomość przyjemności jaką otrzymujemy poprzez fakt, że sami możemy zbudować swój transceiver o tak wielu funkcjach i tak dobrych parametrach w cenie fabrycznego urządzenia z najniższej półki świetnie przy tym się bawiąc i doskonaląc swoje umiejętności konstruktorskie jest chyba wystarczająco zachęcająca, żeby podjąć decyzję dołączenia do ogromnej już grupy uzytkowników Elecraftów :)

Ja się zdecydowałem, a jeśli powyższym wstępem zainteresowałem również Was tym transceiverem, zapraszam do zaglądania na mój blog, gdzie postaram się prezentować m.in. kolejne etapy składania, uruchamiania oraz moje doświadczenia z użytkowania K2.